Veiksmų, skirtų kovai su narkotikų plitimu ir jų pasekmėmis, galimybės yra tiek plačios, tiek subtilios, bet prekyba narkotikais visada atranda kelius į rinką. Kaip kovoja Europos Sąjunga su narkotikais, domėjosi „Euranet Plus“ redakcija naujausioje tinklalaidėje „Balsai iš Briuselio“, kuria išversta į lietuvių kalbą dalinamės su Žinių radijo laidos „Gyvenu Europoje“ klausytojais.
„Jei norime apibūdinti narkotikų situaciją, yra trys pagrindinės tendencijos: – pirmoji yra ta, kad narkotikai yra VISUR, – VISKAS šiandien gali būti vartojama kaip narkotikas ir KIEKVIENAS gali tiesiogiai arba netiesiogiai susidurti su bet koka priklausomybe. Tačiau nauja yra tai, kokias pasekmes sukelia su narkotikais susijęs smurtas. Prieš dešimt metų, kai kalbėjome apie smurtą, susijusį su narkotikais, kalbėjome apie Centrinę Ameriką. Šiandien mes kalbame apie Europos Sąjungą, ir visos valstybės narės susiduria su problema“, – sakė A. Goosdeelis. Narkotikų kiekio ES mažinimas
Europos Sąjungai sunkiai sekasi veiksmingai kontroliuoti į jos uostus įvežamas prekes – lieka daug galimybių narkotikams patekti į jos teritoriją ir plisti. Žinant, kad tik maždaug 2 procentai į ES įvežamų prekių iš tikrųjų yra tikrinamos, dideli narkotikų kiekiai paprastai gabenami per pagrindinius uostus, pavyzdžiui, Belgijos Antverpeno uostą.
Štai kodėl praėjus keliems mėnesiams po ataskaitos paskelbimo Briuselis paskelbė keletą veiksmų, kuriais siekiama sumažinti neteisėtą prekybą narkotikais ir padidinti narkotikų konfiskavimą, kol jie neužplūdo rinkos. Pasaulinė narkotikų politikos komisija vienija buvusius valstybių ir vyriausybių vadovus, kad įkvėptų efektyvesnę narkotikų politiką visame pasaulyje. Ruth Dreifuss, buvusi Šveicarijos Konfederacijos prezidentė, yra šios komisijos narė ir buvusi vadovė. Ji mano, kad koordinavimas tarp šalių yra vienas iš svarbiausių kovos su prekyba narkotikais aspektų. „Manau, kad tik ryžtingi policijos veiksmai, ryžtinga muitinės ir konteinerių kontrolė ir, žinoma, informacijos mainai tarp visų Europos šalių yra labai svarbūs. Antras dalykas, kuris man atrodo svarbus tiek Europos, tiek pasaulio mastu, yra pinigai, kuriuos organizuotas nusikalstamumas uždirba iš narkotikų. Deja, tai ne tik narkotikai, bet ir prekyba žmonėmis, organais, ginklais ir viskuo, kas gali užsidirbti pinigų. Tačiau narkotikai išlieka pelningiausiu sektoriumi. Reikia sekti pinigus ir juos pasiimti. Kitaip tariant, mes tikrai kartu dirbame pinigų plovimo klausimais, stebime „Darknet“ ir komunikacijos priemones; tai taip pat susiję su įsiskverbimu į šias gaujas… Visa tai turi būti daroma glaudžiai bendradarbiaujant visoms Europos šalims ir tarp Europos šalių bei šalių, iš kurių kai kurios šios medžiagos yra kilusios“.
View Original Article on lrytas.lt